Gå til hovedinnhold
Bli kunde Kundeportal
Forvalterkommentarer
Nyheter

Kjøpte seg kraftig opp etter kursfallet:– Hvis AI-boblen sprekker bør du eie helse

Mens Fondsfinans storkjøpte etter kursfallet, sitter DNB fortsatt på gjerdet. Nå peker forvalterne ut sine helsefavoritter. – Helse fungerer litt som anti-teknologi, sier Preben Bang.

Publisert: 17.09.2026
Kjøpte seg kraftig opp etter kursfallet:– Hvis AI-boblen sprekker bør du eie helse

Denne saken ble publisert i Finansavisen 16.09.2026

Det enorme løftet for AI-aksjer har samtidig skapt bekymring for om en AI-boble er blåst opp til bristepunktet – og hvor lenge oppturen egentlig kan vare.

Million dollar-spørsmålet investorer nå sitter med, er hvilke aksjer man bør eie for å sikre seg mot en mulig AI-kollaps, eller en generell nedtur på verdens børser.

Preben Bang i Fondsfinans mener svaret kan være helse-aksjer.

– Helse fungerer litt som anti-teknologi på børsen. På dager hvor Nasdaq faller mye, ser man ofte at helse gjør det bra, sier Bang.

Han forvalter Fondsfinans Global Helse sammen med Melanie Brooks og Fredrik Aarum, og mener helseaksjer både er fornuftig priset og kan fungere som en motvekt til tunge teknologiporteføljer.

– Jeg prøvde å regne på hvor stor del av den globale børsen som direkte eller indirekte er eksponert mot AI-historien, og kom raskt opp mot en tredjedel, sier han.

Tar man også med råvarer, energi og andre selskaper som nyter godt av investeringer i blant annet datasentre, mener han eksponeringen blir enda større.

– Veldig mange er mer eksponert mot teknologi og AI enn de kanskje er klar over. Helse er kanskje den tydeligste motvekten til dette, sier han.

Helse som motvekt

– Så, hvis AI-boblen sprekker, da bør man eie helse?

– Ja, jeg tror det. Jeg tror helse kan være noe av det som fungerer aller best i et slikt scenario, sier han.

– Hvis AI-boblen sprekker bør du eie helse, legger han til.

Bang viser både til historiske kursbevegelser og hva som kan skje dersom større investorer begynner å flytte penger ut av teknologi.

– Hvis investorer vil redusere teknologi- og AI-eksponeringen uten å gå helt ut av aksjemarkedet, må pengene roteres et annet sted. Historisk er det nesten komisk hvor mye teknologi og helse til tider har beveget seg i motsatt retning, argumenterer han.

Storkjøpte Novartis

En aksje Fondsfinans nylig har kjøpt seg kraftig opp i, er Novartis.

Aksjen falt på kort tid drøyt 15 prosent etter flere tilbakeslag i legemiddelutviklingen.

Det største kursfallet kom etter at del-desiran, som utvikles mot den sjeldne muskelsykdommen myotonisk dystrofi type 1, mislyktes i en fase 3-studie. Legemiddelet fulgte med da Novartis kjøpte Avidity Biosciences for 12 milliarder dollar.

Bang mener markedet har overreagert.

– Vi kjøpte oss kraftig opp rundt bunnen. Hvis man ser på den fundamentale verdien av det som faktisk ble rammet, mener jeg aksjen kanskje burde falt 3–4 prosent.

Han tror derfor deler av fallet kan hentes inn igjen.

– Hvis vi har rett i at det var en overreaksjon, er det naturlig å tenke at aksjen relativt raskt kan hente inn igjen noe av fallet.

Bang trekker Novartis frem som en av sine favoritter i sektoren på kort til mellomlang sikt.

– Det viktigste er at Novartis underliggende er et fantastisk godt selskap som etter min mening er moderat priset. Jeg tror selskapet kan skape verdi i mange år fremover.

– Ikke nødvendigvis så enkelt

Benedicte Kilander Bakke, som blant annet forvalter DNB Health Care sammen med Rune Sand-Holm, er også positiv til helse og bioteknologi. Men de to forvaltermiljøene er ikke nødvendigvis enige om hvor de beste kjøpsmulighetene ligger.

Bakke er mer avventende til Novartis.

– Novartis har falt kraftig på kort tid. Ser du kursfallet som en kjøpsmulighet?

– Det er ikke nødvendigvis så enkelt. Novartis mistet rundt 30 milliarder dollar i markedsverdi på ganske kort tid, sier hun.

Hun viser til at Novartis tidligere har handlet til en premie mot andre europeiske legemiddelselskaper, samtidig som flere viktige produkter står foran tap av eksklusivitet.

– Aksjen har falt mye, men det betyr ikke automatisk at det er en kjøpsmulighet. Jeg vil gjerne ha litt mer informasjon før jeg konkluderer, sier hun.

DNB-fondene eier ikke Novartis.

Begge liker Roche

Roche er derimot en stor investering i begge fondene. Aksjen er Fondsfinans Global Helses største posisjon og blant de største i DNB Health Care.

Bang liker kombinasjonen av gode vekstutsikter, flere lovende legemidler og selskapets diagnostikkvirksomhet.

– Vi mener det er lett å forsvare dagens kurs, sier han.

Bang trekker særlig frem Alzheimer-kandidaten trontinemab, som nå er i fase 3.

Velger Lilly foran Novo

Også Eli Lilly er tungt inne i begge fondene. I DNB Health Care er det største posisjon, mens Novo Nordisk er betydelig mindre. Fondsfinans har Lilly blant sine største investeringer, mens Novo ikke er blant topp ti.

– Novo er blitt utkonkurrert av Eli Lilly både farmakologisk og kommersielt, noe som vises tydelig i aksjekursutviklingen de siste årene, sier Bang.

– Vi ser Eli Lilly som den reneste måten å få eksponering mot markedet for overvektsmedisin. Vi har foreløpig valgt å ikke gå inn igjen i Novo, legger han til.

Blir mer selektiv

Bakke er fortsatt positiv til biotek, men mener investorene nå må bli mer selektive.

– Vi har fått en reprising og en veldig bred oppgang i sektoren. Fremover tror vi utviklingen blir mer selektiv, og at vi i større grad går tilbake til fundamentale forhold.

Hun foretrekker nå selskaper som allerede har kommet til kommersiell fase, og trekker frem Roivant, Insmed og belgiske UCB som favoritter.

– Insmed er et kommersielt biotekselskap innen lungesykdommer, og det er fortsatt en av aksjene jeg liker godt.

Bang har på sin side HCA Healthcare som en langsiktig favoritt.

– Det er et selskap med enormt god historikk, gjennomføringsevne og god egenkapitalavkastning i en vanskelig og kapitalkrevende bransje.

Han mener sykehusoperatøren er kronisk underpriset, delvis på grunn av politisk risiko.

Les mer om Fondsfinans Global Helse