Gå til hovedinnhold
Bli kunde Kundeportal
Nyheter

Fondsfinans Norden Utbytte overtar stafettpinnen fra Fondsfinans Utbytte

Etter at vi stengte Fondsfinans Utbytte for nye investeringer i fjor høst har vi sett en stor interesse for Fondsfinans Norden Utbytte. Fondet investerer etter samme investeringsstrategi, men i et nordisk investeringsunivers.

Publisert: 05.08.2026
Fondsfinans Norden Utbytte overtar stafettpinnen fra Fondsfinans Utbytte

Fondsfinans Norden Utbytte har hatt en nettotegning på hele 1,2 milliarder NOK de siste 12 månedene (per 30/7 ifølge Morningstar), som gjør fondet til et av de mest etterspurte nordiske aksjefondene. Samlet hadde nordiske aksjefond i perioden en nettotegning på minus 8,2 milliarder NOK.

De siste ti årene har Fondsfinans Norden Utbytte gitt en gjennomsnittlig årlig avkastning på 12,1 %, sammenlignet med den nordiske indeksen (VINX) med årlig gjennomsnitt på 10,9 % i samme periode.

Fondet har 5 av 5 stjerner hos Morningstar (som plasserer det blant topp 10% i kategorien).*

Fondet forvaltes aktivt med en konsentrert portefølje på normalt 30–40 selskaper. Strategien bygger på tre nøkkelkriterier:

  1. Lang historikk med god kapitalavkastning 
  2. Solid balanse og lav gjeldsgrad 
  3. Robuste konkurransefortrinn 

Fondet har et overlappende forvaltningsteam med Fondsfinans Utbytte og forvaltes av Fredrik Aarum og Christoffer Callesen som selv har andeler i fondet.

Er dette et godt tidspunkt for å investere i Norden?

De nordiske landene er blant de best styrte landene i verden. Gode rammevilkår har gitt god historisk avkastning. Historisk har Nordiske aksjer gitt en årlig meravkastning på 1,6 % målt mot globale aksjer.**

Norden er som en verden i miniatyr med et bredt utvalg av selskaper innen alle bransjer. Et aksjefond i Norden kan gi god sektordiversifisering.

Etter en periode med relativt svak avkastning for nordiske aksjefond de siste årene (sammenlignet med globale fond) kan det være et godt tidspunkt for å være eksponert mot Norden. Mens amerikanske tech-giganter prises til historisk høye nivåer, handles nordiske aksjer under sitt eget 10-årige snitt.

  • Forvaltningshonorar: 1,5% årlig
  • Ingen bindingstid- normalt 2 dagers oppgjør

Les mer om Norden Utbytte her

Opprett konto og invester her

Har du noen spørsmål? Ta kontakt med oss på 23 11 30 00 eller fondsinvestor@fondsfinans.no

 

*Kilde: Morningstar per 31.07.2026 (andelsklasse A). Oppstart av fondet var 17.09.2015. Sammenligningen er basert på alle nordiske aksjefond i Morningstar-kategorien «Norden» i samme periode. Før fondet implementerte utbyttestrategien var det et noe mer fokus på teknologi/vekstselskaper i fondet.

** I perioden 1985-2025 økte MSCI Nordic Index med en årlig avkastning på 11.8%, mens MSCI World Index steg med en årlig avkastning på 10,2% i samme periode. Begge målt i NOK.