Gå til hovedinnhold
Bli kunde Kundeportal

Våre prinsipper

Fondsfinans Kapitalforvaltning er overbevist om at finansnæringen har en viktig rolle å spille i overgangen til en mer bærekraftig økonomi og samfunn, og vi skal gjøre vårt for å bidra innen de rammene som våre forvaltningsmandater setter.

Vi er opptatt av sunne eierstyringsprinsipper og langsiktig verdiskaping. Vi mener at selskaper med en god håndtering av vesentlige ESG forhold (miljø, sosiale forhold og selskapsstyring) vil redusere sin risiko, ha et viktig konkurransefortrinn og være morgendagens vinnere.

Vårt mål er å jobbe med ESG på en systematisk og konstruktiv måte, som er verdiskapende for forvaltningen og andelseierne.

Melanie Brooks er ESG-ansvarlig og forvalter Fondsfinans Fornybar Energi.

Orden i eget hus

I tillegg til å være opptatt av bærekraft i vår rolle som investor og eier, har vi et mål om å være en pådriver for god ESG-praksis i egen drift. Vi er opptatt av likestilling og vi søker aktivt å øke andelen kvinner i forskjellige deler av organisasjonen. Vi satser på våre ansatte og tilbyr muligheter for videreutdanning og -utvikling gjennom vårt utdannelsesfond. Vi har en ambisjon om at vår kontordrift skal være klimanøytral, og kjøper kvoter for å kompensere for våre utslipp.

Som selskap er Fondsfinans Kapitalforvaltning bevisst sitt samfunnsansvar og vi har som mål å bidra positivt utover det vi kan gjøre som arbeidsgiver og investor. Vi støtter Kreftforeningen og Kirkens Bymisjon og bidrar til turglede i fjellheimen. Turisthytten Fondsbu i Jotunheimen eies av Fondsfinans og leies ut til DNT Oslo og omegn for et symbolsk beløp på 1 NOK per år.

Samarbeid og deltakelse i eksterne initiativer

Fondsfinans Kapitalforvaltning har sluttet seg til UN PRI (FNs prinsipper for ansvarlige investeringer). Med dette forplikter vi oss til å følge de seks gjeldende prinsippene for ansvarlige investeringer utarbeidet av initiativet med støtte fra FN, og til å rapportere våre tiltak i forhold til disse.

Fondsfinans Kapitalforvaltning har sluttet seg til UN PRI (FNs prinsipper for ansvarlige investeringer). Med dette forplikter vi oss til å følge de seks gjeldende prinsippene for ansvarlige investeringer utarbeidet av initiativet med støtte fra FN, og til å rapportere våre tiltak i forhold til disse.

test
Lorem ipsum dolor sit amet Lorem ipsum dolor sit amet Lorem ipsum dolor sit amet Lorem ipsum dolor sit amet Lorem ipsum dolor sit amet Lorem ipsum dolor sit amet
André Sunde-Nilsen, Daglig leder & Partner
ESG i vår investeringsprosess

ESG i vår investeringsprosess

ESG er en integrert del av vår investeringsprosess. Dette vil si at vi innarbeider hensyn til vesentlige ESG-forhold i selskapsanalyser, porteføljesammensetning og i eierskapsutøvelsen.

Våre forvaltere søker å identifisere selskaper som vi mener har stort potensiale for langsiktig verdiskapning. Vi er opptatt av langsiktige trender som det teknologiske-, demografiske- og grønne-skiftet og vurderer blant annet hvordan selskaper er eksponert mot disse trendene.

Vi er også interessert i selskapers posisjonering i forhold til mål i anerkjente rammeverk som Parisavtalen eller FNs Bærekraftsmål.

Meld deg på vår gratis månedlige markedsrapport, så holder vi deg oppdatert:

Contact Us
Hvordan vil du bli kontaktet?
0 of 300 max characters

Les vår personvernerklæring for mer informasjon her.

Eierskapsutøvelse

Vi vil kjenne selskapene vi investerer i. Det betyr at vi ønsker å treffe ledelsen, kjenne eierstrukturen og forstå virksomheten, verdikjeden og verdidrivere. Dette inkluderer vesentlige ESG-faktorer og strategiske valg knyttet til bærekraftig forretningsvirksomhet. Vi ønsker at selskapene vi investerer i skal ha en reflektert aksjonærpolitikk, likebehandle aksjonærene, være åpne og vise samfunnsansvar.

Vi vil bruke aktivt eierskap for å påvirke der vi mener det vil være verdiskapende for selskapene og våre andelseiere. Fondsfinans Kapitalforvaltning vil blant annet gjennom dialog med ledelsen, deltagelse på generalforsamlinger og ved utøvelse av stemmerett, søke å medvirke til at gode prinsipper for eierstyring og selskapsledelse etterleves.

Vi har som mål å stemme på 100% av møtene og vi bruker en ekstern dataleverandør for å tilrettelegge stemmene.

Eierskapsutøvelse
Regulering og rapportering

Regulering og rapportering

Vi observerer en økende interesse for ESG i markedet og ser at dette er et område i rask utvikling når det gjelder både praksis og rapportering. Det stilles også økende krav til oss som forvalter fra myndighetene og andre interessenter. Som en norsk forvalter er det særlige EU regler som gjelder for Fondsfinans Kapitalforvaltning.

EUs handlingsplan for bærekraftig finans

EU har innført en handlingsplan for bærekraftig finans med ulike tiltak for å fremme bærekraftig økonomisk aktivitet. Hovedelementer av handlingsplanen inkluderer EUs Taksonomi og offentliggjøringsforordning (også kjent som SFDR).

Taksonomien skal danne grunnlag for en felles forståelse for hvilke økonomiske aktiviteter som kan defineres som bærekraftige. I motsetning til taksonomien er ikke SFDR et klassifiseringssystem. Den stiller kun krav til rapportering. For forvaltere stilles det krav til rapportering om ESG og bærekraft på produkt- og selskapsnivå.

I Europa ble enkelte deler av EUs handlingsplan innført allerede i 2021. Ytterligere krav gjaldt fra 2022 og 2023. I Norge ble en ny lov om offentliggjøring av bærekraftsinformasjon i finanssektoren og et rammeverk for bærekraftige investeringer (som dekker SFDR og taksonomien) vedtatt i Stortinget i desember 2021. Den norske loven trådte i kraft i 2023.

Vår rapportering ihht offentliggjøringsforordning (SFDR)

Vi har som mål å vurdere relevant informasjon om ESG og bærekraft i forvaltningen av alle våre fond. Dette inkluderer ESG-risikovurderinger i våre selskapsanalyser, som omtalt under ESG i vår investeringsprosess. Utover disse risikovurderingene har vi imidlertid ulike strategier og målsetninger knyttet til ESG og bærekraft i de forskjellige fondene. Hvordan våre fond reguleres av de ulike artiklene i SFDR vil være avhengig av det enkelte fondets tilnærming og eventuelle målsetninger knyttet til bærekraft og ESG.

Regulering av våre fond ihht artiklene i SFDR: Klikk på fondet for mer fondsspesifikk informasjon ihht SFDR.

Vil du høre mer om vårt arbeid med ESG?

Ta kontakt med oss!

Book en samtale

Meld deg på nyhetsbrev

Bli med over 6000 andre mottakere – nyhetsbrev i din innboks månedlig.

Les vår personvernerklæring for mer informasjon her.